Přípravky – Meniérova choroba

Přípravky SPC-Flakes a Salovum

Přípravky SPC-Flakes a Salovum jsou potraviny pro zvláštní lékařské účely (PZLÚ) určené k dietnímu režimu při Meniérově chorobě, ale i při některých dalších onemocněních, ve kterých hraje klíčovou roli zvýšená sekrece (vylučování tekutin mimo buňku) a/nebo zánět.

Oba přípravky jsou spojené s antisekreční faktorem (AF). AF je tělu vlastní bílkovina, které reguluje přesun tekutiny a iontů přes buněčnou membránu a navíc má i protizánětlivé vlastnosti.

Co je to antisekreční faktor?
Antisekreční faktor

Antisekreční faktor (AF) je specifická bílkovina, která byla již před více než 30 lety objevena švédskými vědci. Další výzkumy zjistily, že lidské tělo si AF přirozeně vytváří, ale u zdravých osob je pravděpodobně neaktivní. Aktivace AF je s největší pravděpodobností přirozeným obranným mechanizmem našeho těla proti škodlivým látkám např. toxinům některých bakterií, které vyvolávají zvýšené vylučování tekutin do nitra střeva a způsobují průjem.

Aktivovaný AF působí proti nadměrné sekreci a zajišťuje přirozenou rovnováhu tekutin ve střevě. Tím se podílí na ukončení průjmové reakce způsobené škodlivými látkami.

AF je přítomen nejen ve střevě, ale prakticky ve všech orgánech našeho těla, včetně vnitřního ucha. Informace o aktivaci AF je ze střeva vedena do centrální nervové soustavy, kde dochází k tvorbě aktivovaného AF v hypofýze (podvěsku mozkovém) a k jeho vylučování do krve. Ta ho dopravuje k jednotlivým orgánům, kde stimuluje tvorbu lokálního aktivovaného AF.

Přítomnost AF v buňkách vnitřního ucha naznačuje, že lokální aktivovaný AF by mohl hrát roli v tvorbě a/nebo regulaci nitroušní tekutiny zvané endolymfa. Právě změnou množství a složení endolymfy ve vnitřním uchu se vysvětlují nepříjemné projevy Meniérovy choroby, jako jsou poruchy rovnováhy a motání hlavy, provázené nevolností a zvracením. Dále pak hučení, pískání a tlak v postiženém uchu a poruchy sluchu.

Významné bylo proto další zjištění vědců, že AF ve střevě lze aktivovat nejen škodlivými látkami, ale i určitými, zcela bezpečnými, složkami stravy. Na základě těchto poznatků vyvinuli švédští vědci potraviny pro zvláštní lékařské účely SPC-Flakes a Salovum.

  • SPC-Flakes jsou speciálně zpracované cereálie, které aktivují tvorbu AF v těle (endogenní AF). SPC-Flakes se připravují z ovsa unikátní patentovanou metodou, která zahrnuje hydrotermální zpracování a následnou enzymatickou aktivaci vybraných ovesných zrn. Tím se získá biologicky aktivní produkt s přesně definovaným obsahem jednoduchých sacharidů a aminokyselin, díky nimž SPC-Flakes zvyšují střevní sekreci a stimulují tvorbu endogenního AF v těle. Nezpracovaný oves či oves zpracovaný standardním způsobem nemá schopnost AF aktivovat.
  • Salovum je prášek ze speciálního sušeného vaječného žloutku (B221), který je bohatým zdrojem AF a do těla ho dodává (exogenní AF). SalovumⓇ je vyráběno z vaječného žloutku z vajec slepic, které byly krmeny speciálně vyráběnými obilovinami, zvyšujícími tvorbu aktivovaného AF a jeho obsah ve vaječném žloutku.

Přípravky SPC-Flakes a Salovum neobsahují žádná aditiva a nemají žádné známé nežádoucí účinky.

Kde přípravky zakoupit?
SPC-Flakes a Salovum jsou k dostání v lékárnách.
Informujte se u svého lékaře nebo kontaktujte naší infolinku:

Tel.: +420 602 100 802+420 724 545 265

E-mail: af@metabolimed.cz

Antisekreční faktor
Antisekreční faktor
Potraviny pro zvláštní lékařské účely
Potraviny pro zvláštní lékařské účely SPC-Flakes a Salovum:
SPC-Flakes Salovum
speciálně zpracované cereálie
vyráběné unikátní patentovanou metodou z ovsa
prášek ze sušeného vaječného žloutku
s vysokou koncentrací AF (B221®)
aktivují tvorbu AF,
který se v těle přirozeně vyskytuje (endogenní AF)
je zdrojem AF,
který do těla dodává (exogenní AF)
účinek se dostaví obvykle po 2 – 4 týdnech účinek se dostaví během několika hodin
určeny k dietnímu režimu při Meniérově chorobě
zejména: v klidové fázi onemocnění
určeny k dietnímu režimu při Meniérově chorobě
zejména: v akutní fázi onemocnění
obvyklé dávkování:
1g/1 kg tělesné hmotnosti/1 den
obvyklé dávkování:
1-2 sáčky 3krát denně
nevhodné pro pacienty s intolerancí lepku nevhodné pro pacienty s alergií na vaječnou bílkovinu
bez aditiv (přídatných látek) bez aditiv (přídatných látek)